Знай наших: життя української родини у Канаді

by ILC

Знай наших: життя української родини у Канаді

by ILC

by ILC

Як змінити життя і переїхати в іншу країну з родиною, відмовившись від власної справи заради пошуку кращих можливостей і світлого майбутнього для своїх дітей, в інтерв’ю для ILC розповів український іммігрант Сергій Павлуша, який зараз мешкає у Канаді.

Чому вирішили поїхати в Канаду та як облаштувалися з родиною у новій країні?

В 2012 р. я тільки повернувся з Данії, і вирішив працювати та заробляти в Україні – я відкрив власну справу, займався перевезенням лісу, заготівлею дров та будматеріалів. Замислювався про імміграцію, але не наважувався. Доки в Україні була стабільна ситуація, то мій бізнес приносив мені непоганий прибуток, та у зв’язку з подіями 2014 року все кардинально змінилося – я вкладав в свою справу все більше коштів, а отримував все менше прибутку, я розумів, якщо не наважуся виїхати зараз у нинішньому віці, то вже пізніше точно цього не зроблю. З заробітками ставало все гірше і гірше.

Ми з дружиною хотіли кращого майбутнього для дітей, тому й вирішили зробити такий крок, і я звернувся в ILC.

Наше оформлення тривало 2 роки, за цей час знайшовся підходящий для нас контракт, ми вивчили англійську. Можна було б і раніше поїхати, але дружина мала проблеми зі здоров’ям, тому вирішили що я вирушу першим, а вона за цей час пройде лікування.

У мене було 3 співбесіди з різними фермерами, я отримав контракт, швидко оформив документи та записався на курси англійської мови.

Життя у Канаді

Чому обрали мовну школу ILC?

В 2007 році я півроку працював у Швеції, за пропозицією фермерів я продовжив контракт ще на рік. Після повернення рік працював в електромережах, потім вирішив поїхати в Данію, адже ми з дружиною хотіли придбати своє житло. В Данії я мало спілкувався англійською, так як там було багато українців. Моя англійська скоріше була базовою. Але в Україні, якщо її не використовувати, то забувається. У мене була перерва в мовній практиці 5 років, а для мови – це дуже багато. Дякуючи вашим вчителям я отримав добру підготовку. Скажу чесно, 5 балів з тестування – це добре для мене, але для життя у Канаді – це дуже мало, і після приїзду треба «дотягувати» мову. Добре розуміння до мене прийшло десь через місяців 4, хоча «канадська» англійська легша, ніж «британська» англійська.

Що найскладніше давалося у вивченні англійської мови?

Нічого складного в граматиці англійської немає, єдине у мене був короткий термін для вивчення. Мовна школа ILC – це мозковий штурм, ви даєте багато інформації. В такому підході, безперечно, є свої плюси, так вивчається набагато більше, адже коли є мета, то ладен витрачати усі сили для її досягнення.

Як дружина вчила англійську?

Дружина вчила англійську мову з репетитором вдома, у неї був слабший рівень, вона не була за кордоном і не мала досвіду спілкування, який дуже важливий для підтримання мови. Зараз уже в Канаді вона записалася на безкоштовні курси англійської мови онлайн по державній програмі для прибулих іммігрантів і чекає на проходження тестування. Я також записався, адже хочу вдосконалювати свій рівень.

Через скільки до Вас приєдналася родина?

Дружина з дітьми прилетіла через кілька місяців. Вона до того не літала, але легко зорієнтувалася в аеропорту. У разі потреби співробітники аеропорту допомагають пасажирам, термінали прилаштовані для людей з маленькими дітьми – є зони відпочинку, візочки для наймолодших.

Життя у Канаді

Як дитині давалася англійська мова і адаптація в школі?

Наш син, Артем, у Канаді пішов у 2 клас. Перші дні йому було важко, але потім адаптувався, адже його школа дуже прогресивна, його поки що не навантажують. Спершу вчитель давала синові слова і фрази вчити вдома, а через 2-3 тижні вже почала повністю включати в роботу класу. Діти іммігрантів, як правило, перший час є слухачами. Згодом вчитель була здивована тим, що він досить швидко зміг адаптуватися, адже в класі Артема тільки канадці.

Школа комфортабельна, тепла та добре оснащена: комп’ютерні класи, планшети, різні музичні інструменти – передбачено все для розвитку дітей. Вчителі у школі привітні, йому подобається навчання, бо в Україні він не хотів йти в школу, а тут ходить із задоволенням.

З 1 по 5 клас дітей обов’язково навчають плаванню, шкільний автобус забирає і привозить дітей – це все державне забезпечення.

Ваш син швидко подружився з канадськими дітьми?

Так, у нього вже є кілька друзів в класі. Дитина задоволена.

Під час жнив я його брав з собою у поле, а для хлопчика це дуже цікаво, він їздив зі мною на величезному комбайні, тракторові та тягачеві.

Життя у Канаді

Розкажіть про освіту в Канаді.

Після закінчення школи діти обирають будь-яку спеціальність, але старші класи школи дають уже підготовлених спеціалістів – теслярів, швачок, кухарів, столярів, зварювальників, програмістів. Після закінчення школи людина може легко собі знайти роботу.

Чим буде займатися дружина в Канаді?

В Канаді багато можливостей, але ми чекаємо доки підросте донька і піде в садочок. Можна піти секретарем, знайти роботу в ресторані, на фермі будь-що.

Як дружина адаптувалася до канадського життя?

Якщо сім’я хоче тихого життя, мати хорошу роботу та гарно провести старість у достатку – ця країна для таких людей, тому ми з дружиною й обрали Канаду.

Ви спілкуєтеся з кимось з української діаспори?

Ні, з діаспорою немає зв’язків. Недалеко від мене є знайомий з мого села, тому інколи зустрічаємося. Часто бачуся з товаришем, який також їхав через ILC.

Яку роботу ви виконуєте на фермі?

Зараз я вважаюся працівником ферми, я виконую всю технічну роботу від чистки до зміни деталей комбайна, працюю в полях, на тягачі, обприскувачі. В Канаді я отримав права професіонала, тобто я можу їздити на будь-якій техніці, окрім мотоцикла і шкільного автобуса. Переїхавши з України, мені було важко перейти на нову для мене систему вимірювань, але за кілька місяців я вже все опанував.

Життя у Канаді

Розкажіть про проживання.

Фермер нас забезпечив житлом. Ми живемо у новому трейлері, будинок більше 120 кв.м., є 3 спальні 2 санвузла, велика кухня і вітальня. В цьому будинку проживаємо тільки ми, інші сім’ї живуть окремо. Наразі ми подали документи на отримання статусу резидентів країни, а після цього вже можна купувати власний будинок.

Яким транспортом користуєтеся?

Я придбав свій автомобіль. Перші півроку фермер дозволяв мені користуватися службовим авто і навіть не брав з мене грошей за пальне.

Як проводите вільний час з родиною?

В сезон часто не буває багато вихідних. Зазвичай у неділю ми їздимо в магазин усією родиною, заїжджаємо в парк або гостюємо у наших друзів.

Життя у Канаді

Ваш син займається спортом?

Для дітей облаштували майданчик на подвір’ї. Поспішали, бо почули що будуть морози.

Переїзд – це відповідальність за сім’ю, як підтримували один одного?

Мені психологічно було важко, поки не переїхала вся сім’я в Канаду, важким видався сам етап підготовки. А на місці я вже почав думати про майбутнє та роботу. Зараз моя зарплата така, що для сім’ї – малувато, адже дружина не працює, маємо двох діток. Але ми тут всього рік, тому планів та бажання – багато, і можливостей у Канаді набагато більше, ніж в Україні.

На батьківщині самі розумієте всюди корупція, куди не звернись, навіть не стільки корупція скільки інфляція, такий курс, що не встигаєш за ним. Тут спокійно було 100 років тому і зараз – спокійно. В них таке життя. Хоча всюди є нечесні люди, як і в будь-якому суспільстві. От, наприклад, я стояв на парковці, а хтось подряпав двері й поїхав. Так само і в нас. Але в Канаді чесніша система, наприклад, якщо ти хочеш займатися бізнесом, тут є допомога з боку держави.

В порівнянні з Україною, скільки родина може заощадити? Які є стандартні витрати?

Зараз я працюю 8 годин і не кожен день. З моєї зарплати ми витрачаємо на житло, харчування, бензин, тому багато не можемо відкласти. Якщо говорити про сезон, то я працюю більше годин, тому маю більший заробіток, а відповідно ми можемо і відкласти більше.

Зазначу, що тут можна заробити і досить швидко придбати таку машину, про яку в Україні й не мріятимеш. Навіть маючи власний бізнес, мені було дуже скрутно, хоча я планував серйозно розширятися. Якби у мене була така справа у Канаді, то результат був би інший. Але я приїхав недавно, поки що працюю за контрактом. З отриманням статусу резидента можна і зарплату отримувати більшу. В майбутньому я хотів би піти вчитися і перекваліфікуватися на механіка.

Чи можливо в Канаді в майбутньому відкрити власну справу?

Іммігрувати коштує великих грошей. Можливо таке бажання колись з’явиться, але зараз мене влаштовує все на фермі. Можливо разом з фермером щось придумаємо, аби було здоров’я в мене і родини.

Життя у Канаді

Як в Канаді працює система страхової медицини?

До лікарів не зверталися, сподіваюся, що не доведеться. Єдине мені потрібно до стоматолога. Фермер мене з родиною включив в страховий поліс, який на 80% покриває послуги стоматолога, а решта 20% – на мені. Це дешевше, ніж самому повністю платити за дантиста. Наприклад, встановити пломбу коштує від 300 до 500 доларів. Але в більшості випадків стоматолог не входить у медичну державну страховку.

Наприклад, якщо у людини серйозні проблеми – перелом, апендицит, термінова операція чи втручання на серці – це робиться безкоштовну, а стоматолог, окуліст і мануальний терапевт не входить в державне страхування.

Вигідніше мати страховий поліс, навіть якщо ти 2 рази підеш до лікаря.

Що Вас найбільше вразило в Канаді?

Що здивувало в Канаді? Сервіс! Наприклад, в Україні, коли людина хоче отримати права водія, треба купити книги, заплатити за навчання, наїздити години, тут немає ніяких проблем. В Канаді приходиш в поліцію, тобі там дають безкоштовно книжки.

Моя дружина вже здала теорію, лишилася практика кермування, оскільки у неї мало досвіду, тому вона може піти на 12-годинний курс. Екзамен з теорії здавати можна, хоч щодня, це коштує 20-25 доларів. Вона здала з 1-го разу, допустила всього 1 помилку з 60 питань, здавала на англійській мові.

Зараз вона вже має повне право їздити за кермом разом зі мною, бо я маю професійне посвідчення водія.

Дуже вразила погода: бувають морози до -50 ̊С. В Саскачевані зима триває 6 місяців, до того ж погода часто змінюється – може бути низькою, а через тиждень 0 ̊С, й літо досить жарке.

Як людям наважитися змінити життя та переїхати?

Це – дуже серйозний крок, до нього треба бути готовим обом.

Я був у Швеції, я був у Данії, але то була тимчасова робота, я тоді був не одружений, все сприймалося легше. Важко було покинути все і всіх –в мене і в дружини є батьки, рідні, багато знайомих та товаришів, у нас залишився будинок тільки після ремонту, в який вклали багато праці та фінансів. Хто хоче, то обов’язково пробуйте, адже в Канаді є можливості вас, дружини та дітей.

зарегестрироваться
Щоб взяти участь в семінарі, заповніть форму та натисніть зареєструватись. Ми будемо раді вітати вас на наших безкоштовних семінарах.

Top